Connect with us

Hi, what are you looking for?

Analiza

Konsystorz z rekordami. 7 grudnia papież włączy do Kolegium Kardynalskiego 21 nowych kardynałów

KOLEGIUM KARDYNALSKIE ▪ Rekord za rekordem: wraz z grudniowymi kreacjami kardynalskimi liczba wszystkich kardynałów oraz kardynałów-elektorów będzie najwyższa w historii. Wśród dzisiaj nominowanych kardynałów ponad połowę stanowią zakonnicy, a niemal połowę – Europejczycy, choć zwykło się mówić, że komponując kolegium kardynalskie papież sięga głównie po duchownych spoza Europy

„Ich pochodzenie wyraża powszechność Kościoła, który nadal głosi miłosierną miłość Boga wszystkim ludziom na ziemi” – powiedział papież, znów zaskakując ogłoszeniem 21 nazwisk nowych kardynałów, którzy 7 grudnia będą włączeni do Kolegium Kardynalskiego. Dwudziestu z nich uzyska wówczas prawa udziału w konklawe i wyboru nowego papieża. Prawdopodobnie Franciszek znów, jak poprzednio, samodzielnie przygotował listę nowych purpuratów, zaskakując tym nawet swoich współpracowników, gdyż watykańskie służby prasowe z dużym opóźnieniem podały – na razie skrótowe – ich zestawienie.

To już kolejny raz, gdy papież ogłasza konsystorz w sytuacji, gdy liczba kardynałów nie spadła jeszcze poniżej 120 – a o takiej liczbie kardynałów-elektorów mówi obowiązująca konstytucja Universi Dominici Gregis. W dniu konsystorza, przed jego rozpoczęciem , liczba kardynałów będzie wynosiła 121. Podczas konsystorza papież włączy do kolegium 20 kardynałów z prawem wyboru papieża (czyli takich, którzy mają mniej niż 80 lat) oraz jednego pozbawionego tego prawa. Z perspektywy statystycznej, zbliżający się konsystorz przyniesie wiele rekordów w skali historii.

Liczba kardynałów wzrośnie do 256. Jeszcze nigdy w historii grono kardynałów nie było tak liczne. Poprzedni rekord papież „pokonał” przy poprzednim konsystorzu, po którym liczba kardynałów wynosiła 242. Oczywiście, trzeba liczyć się z tym, że do 8 grudnia może dojść do śmierci któregoś z nich, ale rekord niewątpliwie zostanie pokonany. O wzrastającej liczbie kardynałów i przyczynach tego pisaliśmy w zeszłym roku: Kardynałów jest coraz więcej. I są coraz starsi

8 grudnia po konsystorzu będzie aż 141 kardynałów-elektorów. Liczba elektorów jeszcze nigdy nie była tak wysoka. Po ostatnim konsystorzu papież również pobił rekord – liczba 137 była najwyższa w historii. Tym razem kardynałów-elektorów będzie jeszcze więcej. Liczba ta wskazuje na ponadnadmiarowe grono kardynałów, gdyż Universi Dominici gregis określa liczbę kardynałów z prawem wyboru papieża na 120. Jednak wszyscy kardynałowie w przypadku konklawe mieliby równe prawo głosu, a liczba „ponad limit” zdarzała się już za pontyfikatu Jana Pawła II. O liczbie elektorów ponad limit pisaliśmy przed rokiem: Dlaczego papież przekracza limit? Jest jeden powód

Wśród nowo nominowanych kardynałów jest 20 elektorów oraz 1 duchowny, którego kardynalat będzie miał charakter honorowy. To 99-letni kardynał nominat Angelo Acerbi, były nuncjusz apostolski. Po raz ostatni kardynalat w tak sędziwym wieku otrzymał kard. Loris Francesco Capovilla, osobisty sekretarz papieża Jana XXIII, również miał w momencie kreacji 99 lat.

Zaskakuje wiek najmłodszego – zaledwie 44-letniego abp Mykoli Bychoka, urodzonego w Tarnopolu na Ukrainie w 1980 eparchy w Melbourne. Po raz ostatni kardynałem, który miał mniej niż 45 lat, został patriarcha Lizbony, zaledwie 41-letni Manuel Gonçalves Cerejeira, którego Pius XI w 1929 roku włączył do Kolegium Kardynalskiego.

Większość (!!!) nowych kardynałów to zakonnicy. Takiej sytuacji również nie było od lat.

Europy coraz mniej?

Dowartościowana została Ameryka Południowa, skąd pochodzi aż sześciu przyszłych kardynałów. Tak wiele nominacji z kontynentu, skąd pochodzi sam Franciszek, wynika przede wszystkim z tego, że Ameryka Południowa została w ostatnich latach przez papieża trochę „zapomniana”, co widać zwłaszcza po konsystorzu w 2023 roku. Wówczas wśród elektorów grupa kardynałów południowo-amerykańskich liczyła zaledwie 16 (12 proc.) – wyprzedzała ich i Afryka (19), i Azja (21), nie mówiąc o Europie. Również szesnastu było kardynałów z Ameryki Północnej. Tymczasem na terenie Ameryki Południowej mieszka największa część katolików na świecie – jest ich 383 miliony, co stanowi niemal 28 proc. wszystkich ochrzczonych na świecie.

Dzisiejsze nominacje sprawiają, że Ameryka Południowa nieco poprawia swoją pozycję, choć i tak na tle danych demograficznych pozostaje niedoszacowana: najwięcej kardynałów to Europejczycy (57, 41 proc.), drugą grupę kontynentalną stanowią znacznie nadszacowani Azjaci (23 kardynałów, 16 proc.), na trzecim miejscu są wspólnie kardynałowie z Ameryki Północnej i Afryki (po 18, 13 proc.)

Chociaż sama lista dzisiejszych nominacji sprawia wrażenie, że papież szuka przyszłych kardynałów poza Europą (biskupi tylko trzech stolic europejskich zostali kardynałami: metropolici Turynu i Belgradu oraz zwyczajowo do tego grona należy zaliczyć wikariusza Rzymu), w rzeczywistości nie narusza w żaden sposób nakreślonej przez Franciszka proporcji pomiędzy elektorami z Europy i spoza Europy, wynoszącej 40:60.

Co więcej, Europejczyków wśród dzisiejszych nominatów jest aż 10, niemal połowa, a dziewięciu wśród elektorów. Są to:

trzech metropolitów europejskich diecezji (Rzym, Turyn, Belgrad)

dwóch duchownych pracujących w Rzymie (tzw. kurialistów) – Litwin Rolandas Makrickas oraz Włoch Fabio Baggio.

trzech duchownych urodzonych i uformowanych w Europie, będących dziś metropolitami na innych kontynentach: Ukrainiec, abp Mykola Bychok, Belg Dominique Joseph MAthieu, metropolita Teheranu (Iran) oraz Francuz, Jean-Paul Vesco, metropolita Algieru.

jeden „teolog”, Anglik, Timothy Peter Joseph Radcliffe, który w przyszłym roku utraci prawa elektorskie. W rzeczywistości można tę nominację traktować jako drugą „godnościową”, chociaż w wypadku konklawe, które miałoby miejsce do jego 80. urodzin, miałby w nim prawo głosu.

Państwa, z których pochodzi najwięcej kardynałów-elektorów (prognoza na 8.12.2024):

Włochy16+3
Stany Zjednoczone9
Hiszpania7
Brazylia7+1
Indie5+1
Francja5*
Portugalia4
Polska4
Kanada4+1
Argentyna4+1

*Choć papież powołał do grona kardynalskiego Francuza, abp. Jeana-Paula Vesco, urodzonego w Lyonie, to jednak reprezentuje on w tym zestawieniu Afrykę, gdzie jest biskupem diecezji Algier

Lista nowych kardynałów

Abp Angelo ACERBI, nuncjusz apostolski (Włochy)

Abp Carlos Gustavo CASTILLO MATTASOGLIO, arcybiskup Limy (Peru)

Abp Vicente BOKALIC IGLIC CM, arcybiskup Santiago del Estero (Argentyna)

Abp Luis Gerardo CABRERA HERRERA OFM, arcybiskup Guayaquil (Ekwador)

Abp Fernando Natalio CHOMALÍ GARIB, arcybiskup Santiago de Chile (Chile)

Abp Tarcisio Isao KIKUCHI SVD, arcybiskup Tokio (Japonia)

Bp Pablo Virgilio SIONGCO DAVID, biskup Kalookan (Filipiny)

Abp Ladislav NEMET SVD, arcybiskup Belgradu (Serbia)

Abp Jaime SPENGLER OFM, arcybiskup Porto Alegre (Brazylia)

Abp Ignace BESSI DOGBO, arcybiskup Abidżanu (Wybrzeże Kości Słoniowej)

Abp Jean-Paul VESCO OP, arcybiskup Algieru (Algieria)

Bp Paskalis Bruno SYUKUR OFM, biskup Bogoru (Indonezja)

Abp Dominique Joseph MATHIEU OFMConv, arcybiskup Teheranu (Iran)

Abp Roberto REPOLE, arcybiskup Turynu (Włochy)

Abp Baldassare REINA, od dziś wikariusz generalny Diecezji Rzymskiej (Włochy)

Abp Francis LEO, arcybiskup Toronto (Kanada)

Abp Rolandas MAKRICKAS, archiprezbiter koadiutor Papieskiej Bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie (Litwa)

Bp Mykoła BYCZOK CSsR, biskup eparchii Świętych Piotra i Pawła w Melbourne Ukraińców (Australia)

O. Timothy RADCLIFFE OP, teolog (Anglia)

O. Fabio BAGGIO CS, podsekretarz Sekcji ds. Migrantów i Uchodźców w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka (Włochy)

Prał. George Jacob KOOVAKAD, urzędnik Sekretariatu Stanu, odpowiedzialny za organizację podróży papieskich (Indie)

Aktualizacja (22.10.2024): Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało, iż papież przyjął prośbę bp. Paskalisa Syukura, biskupa Bogoru w Indonezji, by nie był on kreowany kardynałem podczas przyszłego konsystorza. „Prośba jest motywowana chęcią wzrastania wciąż w życiu kapłańskim, w służbie Kościołowi i ludowi Bożemu” – poinformował Matteo Bruni.

Oznacza to, że 7 grudnia do Kolegium Kardynalskiego zostanie włączonych 20 kardynałów, w tym 19 będzie miało prawo wyborcze. Liczba wszystkich kardynałów wzrośnie do 255, a elektorów do 140 (wciąż pozostając najwyższymi liczbami w historii).

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2023 Catolico & Stacja7.pl. Strona stworzona przez Stacja7.pl.