Connect with us

Hi, what are you looking for?

Who is who

Kto jest kim? Abp Antonio Guido Filipazzi

NAJWAŻNIEJSI W KOŚCIELE ▪ Przez ostatnie prawie siedem lat nuncjuszem był abp Salvatore Pennacchio, który zakończył swoją misję 15 marca. Na informację o tym, kto go zastąpi, trzeba było czekać niemal pół roku. W sierpniu Stolica Apostolska ogłosiła, że nowym nuncjuszem w Polsce będzie abp Filipazzi

Przez ostatnie prawie siedem lat, od 2016 roku, funkcję nuncjusza apostolskiego w Polsce pełnił abp Salvatore Pennacchio. 25 stycznia Stolica Apostolska ogłosiła jego nominację na nowego rektora Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie. Abp Pennacchio zakończył swoją misję w Polsce 15 marca, a na informację o tym, kto zastąpi go w budynku nuncjatury przy alei Szucha w Warszawie trzeba było czekać niemal pół roku. W sierpniu Stolica Apostolska ogłosiła, że nowym nuncjuszem w Polsce będzie abp Filipazzi.

Dziś przybywa do Polski nowy nuncjusz apostolski, abp Antonio Guido Filipazzi


IMIĘ I NAZWISKO: Antonio Guido Filipazzi

RANGA: Arcybiskup

POCHODZENIE: Melzo (archidiecezja mediolańska), Włochy

JĘZYKI: włoski, francuski, angielski i niemiecki.

FUNKCJA: nuncjusz apostolski w Polsce. ☛ Kim jest nuncjusz apostolski?


Wczesne lata

Abp Antonio Guido Filipazzi ma 60 lat, jest Włochem, pochodzi z Melzo w archidiecezji mediolańskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał 10 października 1987 roku z rąk kardynała Giuseppe Siriego. Po uzyskaniu doktoratu z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża oraz ukończeniu Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie rozpoczął pracę w dyplomacji.

Najpierw pracował w placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej. Był asystentem nuncjatury na Sri Lance, sekretarzem nuncjatur na Sri Lance, w Austrii i Niemczech oraz radcą nuncjatury w Niemczech i radcą w Sekretariacie Stanu.

Benedykt XVI mianował go w 2011 roku nuncjuszem apostolskim i podniósł do godności arcybiskupa. Jako zawołanie biskupie abp Filizpazii przyjął słowa „Nisi Dominus ædificaverit”, a głównym konsekratorem podczas jego święceń biskupich, które otrzymał 5 lutego 2011 roku w bazylice watykańskiej był właśnie papież Benedykt XVI.

Nuncjusz apostolski

Jego pierwszą placówką w roli nuncjusza, od 2011 roku, była Indonezja. Natomiast w 2017 roku papież Franciszek przeniósł abp. Filipazziego na urząd nuncjusza apostolskiego w Nigerii, a niedługo później ustanowił stałym przedstawicielem przy Wspólnocie Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej. I obie wspomniane wcześniej funkcje pełnił do momentu nominacji na nuncjusza apostolskiego w Polsce.

W tym czasie abp Filipazzi wyświęcił trzynastu biskupów – jednego z Indonezji, a dwunastu z Nigerii.

Pod koniec września nowy nuncjusz spotkał się z papieżem Franciszkiem na prywatnej audiencji. W ten sposób zakończył swoją misję w Afryce i Nigerii oraz „otrzymał radę i błogosławieństwo przed rozpoczęciem misji w Polsce”. „Teraz cała moja uwaga, mój umysł, moja modlitwa jest skierowana na to nowe zobowiązanie, które zostało mi powierzone” – mówił w rozmowie z Radiem Watykańskim po spotkaniu z papieżem.

Związki z Polską

Abp Filipazzi przyznał, że propozycja objęcia funkcji nuncjusza w Polsce “została złożona niespodziewanie”, a radość mieszała się z niepokojem. Swoją nominację na urząd nuncjusza apostolskiego w Polsce skomentował krótko: – To niespodzianka. „Zaczynamy wszystko od nowa” – powiedział. Wyraził smutek z powodu opuszczenia Nigerii po sześciu latach pracy, gdzie – jak sam mówił – „zbudowaliśmy wiele relacji i mam nadzieję, że wykonaliśmy dobrą pracę”.

Wyznał wówczas, że „wzrastał ze św. Janem Pawłem II”, ponieważ na czas pontyfikatu papieża Polaka przypadała jego formacja do kapłaństwa oraz początek pracy dyplomatycznej.

Nie jest to jedyne doświadczenie związane z Polską, ponieważ abp Filipazzi jako młody ksiądz, rok po święceniach, w 1988 roku, odwiedził Jasną Górę oraz miejsce śmierci św. Maksymiliana Kolbego w Auschwitz. “To było moje pierwsze doświadczenie, które na zawsze pozostanie dla mnie wspaniałym wspomnieniem” – powiedział. Ponadto, gdy pracował w Wiedniu poznał siostry boromeuszki z Trzebnicy. “Mieliśmy Polskę w domu” – przyznał i dodał, że wspólnie z nuncjuszem odwiedził wtedy Trzebnicę i Wrocław.

Nowa misja

W tym tygodniu abp Filipazzi rozpocznie swoją posługę w Polsce, dlatego poprosił o modlitwę i zawierzenie wstawiennictwu św. Jana Pawła II, aby „jego nowa misja była prowadzona dla dobra wszystkich – dla dobra Kościoła oraz społeczeństwa w Polsce. Niech św. Jan Paweł II nadal chroni Polskę i cały świat oraz wspiera misję Kościoła”. Zwracając się do Polaków poprosił również o cierpliwość zanim wypowie się w języku polskim, „ponieważ język polski nie wydaje się łatwy do nauki”. „Módlcie się także o tę małą rzecz, ale ważną dla wzajemnego poznania i komunikacji” – mówił w rozmowie z Radiem Watykańskim.

Abp Filipazzi nawiązał do słów Psalmu 127: „jeżeli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą”, do którego nawiązuje również jego zawołanie biskupie. „Chciałbym przypomnieć wszystkim, zwłaszcza katolikom, że trzeba opierać się na życiu duchowym i łasce. Na tym można budować oraz poprawiać, to co jest do poprawienia” – powiedział.

logo-detail
Kliknij, aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Copyright © 2023 Catolico & Stacja7.pl. Strona stworzona przez Stacja7.pl.