FUNKCJA
Jałmużnik papieski
CZYM SIĘ ZAJMUJE
W imieniu Papieża jałmużnik pomaga potrzebującym. Zajmuje się działalnością charytatywną Stolicy Apostolskiej. Do jego obowiązków należy również udzielanie błogosławieństw papieskich. To właśnie jego podpis widnieje na tych dokumentach. Pergaminy są wydawane z różnych okazji, może to być m.in. przyjęcie sakramentu chrztu, I Komunii Świętej, bierzmowania, zawarcia sakramentu małżeństwa, konsekracji dziewic. Wszelkie wpływy z tej działalności przeznaczane są na papieskie dzieła miłosierdzia, a także na wspieranie instytucji dobroczynnych podlegających Stolicy Apostolskiej.
To właśnie jałmużnik był obecny – tuż obok prefekta Domu Papieskiego – na wszelkich uroczystościach czy audiencjach. Papież Franciszek podczas swojego pontyfikatu zniósł ten zwyczaj.
HISTORIA
Urząd Dobroczynności Apostolskiej oraz stanowisko jałmużnika papieskiego są znane już od co najmniej XIII wieku. Od samego początku była to osoba, która w imieniu Ojca Świętego pomaga ubogim i potrzebującym. Wzmianka o tym urzędzie pojawiła się już w bulli Innocentego III. Natomiast obowiązki jałmużnika oraz zasady działania Urzędu Dobroczynności Apostolskiej określił Grzegorz X w XIII wieku. W bulli z 1409 roku Aleksander V przedstawił normy działalności urzędu. Z kolei Leon XIII delegował jałmużnika apostolskiego. Miał on – w imieniu papieskim – udzielać błogosławieństwa apostolskiego na specjalnym dyplomie. W konstytucji apostolskiej Pastor bonus z 1998 roku pojawił się zapis, że urząd ten podlega bezpośrednio Ojcu Świętemu i pełni – w jego imieniu – służbę wobec ubogich.
KTO GO WYBIERA
Ojciec Święty
KOMU PODLEGA
Bezpośrednio Ojcu Świętemu.
KTO OBECNIE PEŁNI TĘ FUNKCJĘ
Obecnie funkcję jałmużnika papieskiego pełni kardynał Konrad Krajewski, pierwszy Polak na tym stanowisku.
Na wzór jałmużnika papieskiego m.in. Archidiecezja Gdańska powołała jałmużnika biskupiego. Funkcję tę pełni ks. Damian Trzebiatowski. Ma on pomagać osobom bezdomnym i potrzebującym najszybciej jak to możliwe.
CIEKAWOSTKI
Jałmużnik papieski jest jednym z niewielu urzędników watykańskich, który w przypadku śmierci Ojca Świętego – nadal pełni swoją funkcję. Dzieje się tak, ponieważ działalność charytatywna Stolicy Apostolskiej nie może zostać zawieszona. Szczególnie, że Urząd Dobroczynności Apostolskiej ma pod swoją opieką również placówki charytatywne oraz szkoły. Nie można też zawiesić chociażby wydawania posiłków ubogim i potrzebującym.
Copyright © catolico.pl. Wykorzystanie, kopiowanie i powielanie materiału wyłącznie za zgodą Redakcji