Do kolegium kardynalskiego kard. Crescenzio Sepe został włączony podczas największego konsystorza w historii Kościoła. 21 lutego 2001 roku papież Jan Paweł II mianował 38 kardynałów elektorów, a oprócz tego 4 bez praw elektorskich (ukończyli już 80. rok życia). Wśród nowych elektorów wraz z kard. Sepe byli wtedy m. in. obecny papież Franciszek, wówczas arcybiskup Buenos Aires, kard. Jorge Bergoglio, nieżyjący już polski kardynał Zenon Grocholewski oraz inni znani hierarchowie kościelni: dziekan kolegium kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re, kard. Walter Kasper, kard. Ivan Dias z Indii, kard. Oskar Maradiaga z Hondurasu, Brazylijczyk kard. Claudio Hummes, kard. Jose Policarpo z Portugalii, a także były już kardynał Theodore McCarrick. Część z wymienionych trafiała na listy papabili przed konklawe w 2005 roku, część przed konklawe w 2013. Kardynał McCarrick to inna, dramatyczna historia: został usunięty z kolegium kardynalskiego po tym, jak w 2012 światło dzienne ujrzały jego przestępstwa seksualne.
Kard. Sepe to to jeden z najbardziej znanych włoskich biskupów w XXI wieku, i to zanim objął w 2006 roku prestiżową diecezję neapolitańską. W swojej pracy połączył doświadczenie najpierw dyplomatyczne (ukończył Papieską Akademię Kościelną, pracował w nuncjaturze w Brazylii), potem kurialne (od 1975 roku pracował w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej), w końcu pasterskie. To on był głównym organizatorem i koordynatorem Roku Jubileuszowego 2000. Jan Paweł II najpierw mianował go w 1992 arcybiskupem, a w 2001 włączył do kolegium kardynalskiego.
Brał udział w dwóch konklawe – w 2005 roku i w 2013. Przed 3 laty przestał być arcybiskupem metropolitą Neapolu – tą diecezją kierował w latach 2006-2020.
Jesienią konsystorz?
Dnia 2 czerwca kard. Crescenzio Sepe obchodzi 80 urodziny. W związku z tym traci prawa elektora, a kolegium elektorskie zmniejsza się do 121. Do końca 2023 roku uprawnienia elektorskie utraci jeszcze 7 kardynałów:
☛ kard. Giuseppe Versaldi (30 lipca) – Włoch, były prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego
☛ kard. Angelo Comastri (17 września) – Włoch, były arcyprezbiter Bazyliki św. Piotra w Rzymie
☛ kard. Patrick D’Rozario (1 października), kardynał z Bangladeszu, arcybiskup senior Dacca
☛ kard. Leonardo Sandri (18 listopada) – hierarcha z Argentyny, kardynał-biskup, wicedziekan kolegium kardynalskiego, były prefekt Kongregacji ds Kościołów Wschodnich
☛ kard. Andrew Yeom Soo-jung (5 grudnia), arcybiskup senior Seulu
☛ kard. Jean Zerbo (27 grudnia), arcybiskup metropolita (wciąż sprawujący swój urząd) Bamako w Mali
☛ kard. Juan Luis Cipriani Thorne (28 grudnia), arcybiskup senior Limy (Peru)
To oznacza że pod koniec roku liczba elektorów będzie wynosiła już tylko 114, o ile papież Franciszek nie zwoła nowego konsystorza, mianując nowych kardynałów.
W tej chwili liczba kardynałów z prawem udziału w konklawe wynosi 121. Najwięcej jest kardynałów z Włoch (15, plus kard. Marengo, prefekt apostolski w Ułan Bator), Stanów Zjednoczonych (10) i Hiszpanii (6 plus kard. Romero, Hiszpan będący arcybiskupem Rabat w Maroko). Prawo wyboru papieża posiada trzech kardynałów z Polski: kard. Stanisław Ryłko, kard. Kazimierz Nycz oraz jałmużnik papieski, kard. Konrad Krajewski. Kardynał Ryłko utraci prawa elektorskie za dwa lata, kard. Nycz będzie miał prawo udziału w konklawe jeszcze przez 7 lat, natomiast kard. Krajewski to prawo zachowa jeszcze przez 20 lat.
ZOBACZ: AKTUALNA LISTA KARDYNAŁÓW ELEKTORÓW
Copyright © 2023 catolico.pl. Wykorzystanie, kopiowanie i powielanie materiału wyłącznie za zgodą Redakcji.