Connect with us

Hi, what are you looking for?

Analiza

Od 2 czerwca mamy 121 kardynałów elektorów. Kardynał Sepe traci prawa elektorskie

Kard. Crescenzio Sepe kończy 80 lat. Do kolegium kardynalskiego został włączony w 2001 roku, m. in. z kard. Bergoglio. Do końca roku prawa elektorskie utraci jeszcze 7 kardynałów. 28 grudnia kolegium kardynalskie będzie liczyło 114 członków. To sugeruje jesienny konsystorz

Do kolegium kardynalskiego kard. Crescenzio Sepe został włączony podczas największego konsystorza w historii Kościoła. 21 lutego 2001 roku papież Jan Paweł II mianował 38 kardynałów elektorów, a oprócz tego 4 bez praw elektorskich (ukończyli już 80. rok życia). Wśród nowych elektorów wraz z kard. Sepe byli wtedy m. in. obecny papież Franciszek, wówczas arcybiskup Buenos Aires, kard. Jorge Bergoglio, nieżyjący już polski kardynał Zenon Grocholewski oraz inni znani hierarchowie kościelni: dziekan kolegium kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re, kard. Walter Kasper, kard. Ivan Dias z Indii, kard. Oskar Maradiaga z Hondurasu, Brazylijczyk kard. Claudio Hummes, kard. Jose Policarpo z Portugalii, a także były już kardynał Theodore McCarrick. Część z wymienionych trafiała na listy papabili przed konklawe w 2005 roku, część przed konklawe w 2013. Kardynał McCarrick to inna, dramatyczna historia: został usunięty z kolegium kardynalskiego po tym, jak w 2012 światło dzienne ujrzały jego przestępstwa seksualne.

Kard. Sepe to to jeden z najbardziej znanych włoskich biskupów w XXI wieku, i to zanim objął w 2006 roku prestiżową diecezję neapolitańską. W swojej pracy połączył doświadczenie najpierw dyplomatyczne (ukończył Papieską Akademię Kościelną, pracował w nuncjaturze w Brazylii), potem kurialne (od 1975 roku pracował w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej), w końcu pasterskie. To on był głównym organizatorem i koordynatorem Roku Jubileuszowego 2000. Jan Paweł II najpierw mianował go w 1992 arcybiskupem, a w 2001 włączył do kolegium kardynalskiego. 

Brał udział w dwóch konklawe – w 2005 roku i w 2013. Przed 3 laty przestał być arcybiskupem metropolitą Neapolu – tą diecezją kierował w latach 2006-2020. 

Jesienią konsystorz?

Dnia 2 czerwca kard. Crescenzio Sepe obchodzi 80 urodziny. W związku z tym traci prawa elektora, a kolegium elektorskie zmniejsza się do 121. Do końca 2023 roku uprawnienia elektorskie utraci jeszcze 7 kardynałów:

kard. Giuseppe Versaldi (30 lipca) – Włoch, były prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego

kard. Angelo Comastri (17 września) – Włoch, były arcyprezbiter Bazyliki św. Piotra w Rzymie

kard. Patrick D’Rozario (1 października), kardynał z Bangladeszu, arcybiskup senior Dacca

kard. Leonardo Sandri (18 listopada) – hierarcha z Argentyny, kardynał-biskup, wicedziekan kolegium kardynalskiego, były prefekt Kongregacji ds Kościołów Wschodnich

kard. Andrew Yeom Soo-jung (5 grudnia), arcybiskup senior Seulu

kard. Jean Zerbo (27 grudnia), arcybiskup metropolita (wciąż sprawujący swój urząd) Bamako w Mali

kard. Juan Luis Cipriani Thorne (28 grudnia), arcybiskup senior Limy (Peru)

To oznacza że pod koniec roku liczba elektorów będzie wynosiła już tylko 114, o ile papież Franciszek nie zwoła nowego konsystorza, mianując nowych kardynałów.

W tej chwili liczba kardynałów z prawem udziału w konklawe wynosi 121. Najwięcej jest kardynałów z Włoch (15, plus kard. Marengo, prefekt apostolski w Ułan Bator), Stanów Zjednoczonych (10) i Hiszpanii (6 plus kard. Romero, Hiszpan będący arcybiskupem Rabat w Maroko). Prawo wyboru papieża posiada trzech kardynałów z Polski: kard. Stanisław Ryłko, kard. Kazimierz Nycz oraz jałmużnik papieski, kard. Konrad Krajewski. Kardynał Ryłko utraci prawa elektorskie za dwa lata, kard. Nycz będzie miał prawo udziału w konklawe jeszcze przez 7 lat, natomiast kard. Krajewski to prawo zachowa jeszcze przez 20 lat.

ZOBACZ: AKTUALNA LISTA KARDYNAŁÓW ELEKTORÓW

Copyright © 2023 catolico.pl. Wykorzystanie, kopiowanie i powielanie materiału wyłącznie za zgodą Redakcji.

logo-detail
Kliknij, aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Copyright © 2023 Catolico & Stacja7.pl. Strona stworzona przez Stacja7.pl.