Connect with us

Hi, what are you looking for?

Analiza

Sytuacja w Kolegium Kardynalskim: stu trzydziestu elektorów, głosowałoby czterech Polaków

KOLEGIUM ELEKTORÓW ▪ Wczoraj wiek 80 lat osiągnął kard. Pedro Baretto (Peru), tracąc prawa elektorskie. Liczba kardynałów elektorów w ciągu roku zmniejszy się jeszcze o 13. Wzrasta za to liczba kardynałów bez prawa głosu na konklawe: jest rekordowa. Wyjaśniamy, z czego to wynika

Gdyby sede vacante rozpoczęło się dziś, prawo wejścia na konklawe i wyboru papieża posiadałoby 130 kardynałów, wśród nich czterech Polaków:

kard. Stanisław Ryłko 

kard. Kazimierz Nycz

kard. Konrad Krajewski

kard. Grzegorz Ryś

Słabsza Europa

Nieco ponad czterdzieści procent kardynałów-elektorów to Europejczycy (53 kardynałów, w tym 16 Włochów). Niemal 60% stanowią przedstawiciele pozostałych kontynentów (czyli 77 kardynałów). Podczas pontyfikatu Franciszka doszło do zmiany w proporcji Europa-Świat, którą – co twardo pokazują statystyki – kierują się papieże przy nominacjach kardynalskich. Paweł VI, Jan Paweł II i Benedykt XVI utrzymywali tę proporcję jako 50% do 50%. Franciszek przesunął punkt ciężkości, redukując udział kardynałów z Europy do 40% – kosztem głównie reprezentacji włoskich hiierarchów.

Najbardziej reprezentowane państwa w tej chwili to:

Włochy16
Stany Zjednoczone10
Hiszpania8
Francja6
Brazylia6
Indie5
Portugalia4
Polska4
Kanada4
Niemcy3
Argentyna3
Tanzania2
Szwajcaria2
Meksyk2
Filipiny2
Anglia2

Tabela zawiera wszystkie kraje, z których przynajmniej dwóch kardynałów zasiada w Kolegium Kardynalskim. Łącznie, kardynałowie pochodzą z 69 państw. 

Po konsystorzu

Ostatni konsystorz odbył się 30 września ubiegłego roku. Papież Franciszek kreował 21 nowych kardynałów, wśród nich Polaka, metropolitę łódzkiego, kard Grzegorza Rysia. Wśród nich kardynałów-elektorów było 18 (prawa wyborcze zachowują hierarchowie, którzy nie ukończyli 80 roku życia). Liczba kardynałów z prawem wyborczym po jesiennym konsystorzu wynosiła 137 – była najwyższa w historii. Od tamtego czasu siedmiu kardynałów utraciło prawa elektorskie:

Najdłużej spośród nich elektorem był kard. Juan Thome z Peru, metropolita Limy, kreowany na kardynała w 2001 roku przez Jana Pawła II – prawa elektorskie posiadał 23 lata. Uczestniczył w dwóch konklawe.

Najkrócej prawa elektorskie posiadał, drugi Peruwiańczyk, metropolita Huancayo kard. Pedro Baretto, bo przez zaledwie przez pięć i pół roku. Został włączony do grona elektorów, gdy miał już ukończone 74 lata i mimo osiągnięcia wieku emerytalnego i złożonej zgodnie z prawem rezygnacji na ręce papieża, przez pięć lat pełnił funkcję metropolity. Osiemdziesiąte urodziny obchodził w ubiegły poniedziałek, 12 lutego. Tego samego dnia papież przyjął jego rezygnację z urzędu nominując jednocześnie następcę, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji Huancayo, bp. Luisa Alberto Huamán Camayo.

W nadchodzących dwunastu miesiącach prawa elektorskie utraci jeszcze trzynastu kardynałów:

80 urodzinykardynałkraj pochodzeniakto nominował
24/02/2024José Luis Lacunza MaestrojuánPanamaFranciszek
08/04/2024Louis-Marie Ling MangkhanekhounLaosFranciszek
19/04/2024Luis Francisco Ladaria FerrerHiszpaniaFranciszek
08/06/2024Marc OuelletKanadaJan Paweł II
29/06/2024Sean Patrick O’MalleyStany ZjednoczoneBenedykt XVI
05/08/2024Polycarp PengoTanzaniaJan Paweł II
15/09/2024Mauro PiacenzaWłochyBenedykt XVI
26/09/2024Jean-Pierre RicardFrancjaBenedykt XVI
10/10/2024Baltazar Enrique Porras CardozoWenezuelaFranciszek
24/12/2024Oswald GraciasIndieBenedykt XVI
31/12/2024John NjueKEniaBenedykt XVI
22/01/2025Christoph SchönbornAustriaJan Paweł II
25/01/2025Philippe Nakellentuba OuédraogoBurkina FasoFranciszek

Wśród nich kard. Marc Ouellet, do grudnia ubiegłego roku prefekt Dykasterii ds Biskupów, kardynał-biskup, w tej chwili najstarszy spośród kardynałów biskupów z prawem udziału w konklawe. I to on w razie konieczności przeprowadzenia wyboru papieża prowadziłby je, gdyż zarówno dziekan kolegium kardynalskiego jak i wicedziekan to kardynałowie, którzy z powodu przekroczenia 80 lat nie posiadają już praw elektorskich.

Prawa elektorskie utraci również kard. Sean O’Malley, arcybiskup Bostonu, twarz walki Kościoła amerykańskiego z nadużyciami seksualnymi w Kościele, od 2018 roku przewodzący Papieskiej Komisji Ochrony Małoletnich. Prawa utraci również kard. Christoph Schonborn, arcybiskup Wiednia, powołany do grona kardynalskiego jeszcze w 1998 roku przez Jana Pawła II. 

Za rok o tej porze, 13 lutego 2025 roku będzie 117 kardynałów-elektorów – oczywiście nie zakładając śmierci któregokolwiek z nich oraz pod warunkiem, że papież nie ogłosi kolejnego konsystorza. Podążając za stylem zwoływania kosystorzy przez Franciszka, nie powoła on nowych kardynałów w roku 2024.

Siła ponadosiemdziesięciolatków

Po reformie Pawła VI, który w 1970 roku wprowadził limit 80 lat dla kardynałów elektorów, z roku na rok wzrasta liczba kardynałów bez prawa elektorskiego. Graficzną wizualizację tego zjawiska pokazuje poniższy wykres:

Jeszcze w latach 90 kardynałowie bez prawa wyborczego stanowili dużo mniej niż jedną trzecią wszystkich kardynałów – było ich mniej niż 50. Pod koniec pontyfikatu Jana Pawła II ich liczba przekroczyła 50 i często stanowiła więcej niż 1/3 ogólnej liczby kardynałów. W ostatnich dwóch dekadach wzrost jest na tyle dynamiczny, że liczby elektorów i nie-elektorów zdają się powoli równoważyć: 13 lutego 2017 roku, siedem lat temu Kolegium Kardynalskie liczyło 120 kardynałów z prawem wyborczym i aż 107 bez prawa wyborczego. W ostatnich miesiącach ten rekord został pobity. Dziś jest 109 kardynałów bez prawa elektorskiego. Wśród nich jeden Polak, kard. Stanisław Dziwisz. 

Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy? Poza tym, że dopiero teraz wybrzmiewają skutki reformy sprzed 55 lat wprowadzającej limit wieku, powody są jeszcze dwa.

Średnia wieku kardynałów. Dziś wynosi ponad 88 lat (liczona w momencie śmierci) i w kolejnych dekadach wzrasta. Kardynałowie są ludźmi, którzy cieszą się długim życiem

Nominacje honorowe. Od czasu reformy Pawła VI i wprowadzeniu limitu wieku dla kardynałów elektorów stało się tradycją, że papieże oprócz elektorów nominują ponadto kardynałów, którzy ukończyli już 80. rok życia. Taki wybór nie wpływa w żaden sposób na obraz kolegium elektorów. Tego zaszczytu dostępują biskupi i nierzadko księża, których papież chce uhonorować w najwyższy z możliwych sposobów. Często też tak nominowani kardynałowie są zwalniani z obowiązku przyjęcia święceń biskupich, jeśli wcześniej ich nie mieli i dlatego wśród kardynałów zdarzają się wciąż księża. Dziś kardynałów, którzy nigdy nie mieli praw wyborczych, bo kreowani zostali w wieku ponad 80 lat, jest aż 23.

Ponadto, kard. Giovanni Becciu to jedyny w Kolegium Kardynalskim purpurat, który zrzekł się w 2020 roku prawa elektorskiego na skutek postawionego mu oskarżenia o defraudacje finansowe. W grudniu 2023 watykański sąd w pierwszej instancji skazał go na sześć i pół roku więzienia.

logo-detail
Kliknij, aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Copyright © 2023 Catolico & Stacja7.pl. Strona stworzona przez Stacja7.pl.