Connect with us

Hi, what are you looking for?

Dokumentacja

Franciszek odpowiada na list z Niemiec. “Utworzenie Komisji zostało zakazane”

PROBLEM “NIEMIECKIEJ DROGI” ▪ Ten list jest odpowiedzią na list z 6 listopada. W nim teolog, Katharina Westerhorstmann, Marianne Schlosser, również teolog, dziennikarka Dorothea Schmidt i prof. filozofi religii Hanna-Barbara Gerl-Falkovitz wyraziły troskę o jedność z Rzymem w świetle niemieckiego procesu reform lansowanych przez tzw. „drogę synodalną”.

Wyrażam wdzięczność za uprzejmy list z 6 listopada. Dotarły do mnie obawy Pań dotyczące obecnych wydarzeń w Kościele w Niemczech i podzielam je. Rzeczywiście mamy do czynienia z szeregiem decyzji podejmowanych przez znaczące segmenty tego lokalnego Kościoła, które grożą coraz większym oddaleniem go od wspólnej drogi Kościoła powszechnego. Bez wątpienia jednym z nich jest ustanowienie komisji synodalnej, która została wspomniana w liście. Komisja ta ma na celu ustanowienie organu konsultacyjnego i decyzyjnego. Jednak, jak to podkreśla odpowiednia rezolucja, jego proponowana struktura nie jest zgodna z sakramentalną strukturą Kościoła katolickiego. W związku z tym utworzenie Komisji zostało zakazane przez Stolicę Apostolską w liście z 16 stycznia 2023 r., który otrzymał moje szczególne poparcie.

W moim “Liście do Pielgrzymującego Ludu Bożego w Niemczech” sugerowałem, by nie szukać “zbawienia” w stale ewoluujących komitetach ani nie trwać w zaabsorbowanych sobą dialogach powtarzających te same tematy. Moim celem było raczej podkreślenie znaczenia modlitwy, pokuty i adoracji. Zachęcałem do otwartości i wezwania do działania, aby zaangażować się w działanie na rzecz naszych braci i sióstr, zwłaszcza tych, których można znaleźć na progach naszych kościołów, na ulicach, w więzieniach, szpitalach, na placach publicznych i w miastach (jak wspomniano w ósmej sekcji). Mocno wierzę, że w tych miejscach Pan nas poprowadzi.

Pochwalam wasz wkład w teologię i filozofię i dziękuję za wasze świadectwo wiary. Niech Pan wam błogosławi, a Najświętsza Maryja Panna niech was strzeże. Uprzejmie proszę o dalszą modlitwę za mnie i za nasze wspólne zaangażowanie na rzecz jedności.

Zjednoczony w Panu,

papież Franciszek

tłumaczenie: Catolico

logo-detail
Kliknij, aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Copyright © 2023 Catolico & Stacja7.pl. Strona stworzona przez Stacja7.pl.